نماز ,قضای ,روزه‌ی ,احکام ,دلیلی قطعی ,کتاب خداوند ,روزه‌ی قضای ,منصور هاشمی

لطفا پرسش شماره 254 احکام با موضوع «احکام نماز» ثبت شده توسط «صالح پارسا» در تاریخ 25 آذر 1395 و پاسخ دفتر حفظ و نشر آثار علامه منصور هاشمی خراسانی؛ زمینه‌ساز عملی ظهور مهدی علیه السلام را بخوانید.

متن پرسش:

می‌گویند نماز و روزه‌ی قضای پدر و مادر بعد از فوتشان بر عهده‌ی فرزند است. حتّی عدّه‌ای مبلغی به شخصی می‌دهند تا به جایشان نماز و روزه‌ی قضای والدینشان را ادا کند. آیا در اسلام چنین کاری صحیح است که فرزند باید اعمال قضای والدین را به جا بیاورد؟

پاسخ بخش پاسخگویی به پرسش‌های دفتر حفظ و نشر آثار منصور هاشمی خراسانی:

قول مشهور در میان برخی مذاهب اسلامی، وجوب قضاء نماز و روزه‌ی فوت شده از پدر بر پسر بزرگ‌تر است و این قولی است که بر خلاف اصل و بر خلاف کتاب خداوند است؛ چراکه اصل برائت ذمّه‌ی پسر بزرگ‌تر از چنین واجبی است تا آن گاه که با دلیلی قطعی ثابت شود، در حالی که دلیلی قطعی برای آن موجود نیست و روایات رسیده درباره‌ی آن ظنّی هستند و صراحتی در وجوب ندارند و کتاب خداوند با صراحت فرموده است: «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا فَلِنَفْسِهِ ۖ وَمَنْ أَسَاءَ فَعَلَیْهَا ۖ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّکُمْ تُرْجَعُونَ» (جاثیه/ 15)؛ «هر کس کار خوبی کند برای خودش است و هر کس بد کند بر عهده‌ی خودش است، سپس به سوی پروردگارتان باز می‌گردید»

ادامه مطلب
منبع اصلی مطلب : پرسش‌ها و پاسخ‌ها درباره منصور هاشمی خراسانی
برچسب ها : نماز ,قضای ,روزه‌ی ,احکام ,دلیلی قطعی ,کتاب خداوند ,روزه‌ی قضای ,منصور هاشمی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : 12.احکام: احکام نماز